Not a Member Yet? Register Now Log In
my11circle miss call no. 8010400200
1.3 CRORE+
DOWNLOAD
1.3 CRORE+
total Users
₹ 7 CRORE+
Prizes Won

Ranji Trophy 2019-2020

India’s first-class domestic cricket tournament is set to take over the cricketing community from December 2019 to March 2020. Don’t miss out on this cricket craze. Stay updated on Ranji Trophy teams, schedule, players’ performance, news, and lots more only on My11Circle.

What is Ranji Trophy?

If cricketers want to play for India at the international level, then this is the place to showcase their talents, tenacity, and perseverance. Ranji Trophy is the most prestigious domestic championship in India. Every year state, regional, and government teams fight it out for four months to be crowned the ultimate champs. The matches are held on neutral grounds to have a mixed crowd cheering the team. The BCCI intricately plans the tournament right to the Ranji Trophy finals.

Which are the Ranji Trophy Teams?

In the 2019-20 tournament, there are 38 teams that are charged with passion and grit for the tournament.

  • Elite Group A
    Andhra
    Vidarbha
    Kerala
    Delhi
    Hyderabad
    Gujarat
    Rajasthan
    Bengal
    Punjab

    Elite Group B
    Baroda
    Mumbai
    Himachal Pradesh
    Saurashtra
    Tamil Nadu
    Karnataka
    Uttar Pradesh
    Railways
    Madhya Pradesh

  • Elite Group C
    Assam
    Services
    Chhattisgarh
    Odisha
    Haryana
    Maharashtra
    Tripura
    Jharkhand
    Uttarakhand
    Jammu & Kashmir
    Plate Group
    Bihar
    Puducherry
    Chandigarh
    Arunachal Pradesh
    Goa
    Sikkim
    Manipur
    Mizoram
    Nagaland
    Meghalaya

These 38 talented teams are divided into four groups:

  • Elite Groups A and B: This is the top tier with nine team and only five teams will qualify.

  • Elite Group C: This is the second tier that has ten teams and just two teams will move to the quarter finals.

  • Plate Group: It is the lower tier, which has the latest teams and one squad will enter the next round. They can have three professional players in a team.

The Format for the Tournament:

There are two formats followed in the Ranji Trophy tournament:

  1. Round-robin format: In the Ranji Trophy, this format is followed in the initial stages of the tournament. What happens is that the teams in the groups will play each other. These matches span over four days.

  2. Knockout format: This format comes in for the qualifying stage. The top teams of each group fight it out to enter the semi-finals and the losing teams are knocked out from the tournament. In this format, the matches stretch for five days.

PLAY FANTASY CRICKET

RANJI TROPHY 2019-20 SCHEDULE - MATCH DETAILS

Match Date & Time Location
Elite Group A, Round 1, Hyderabad vs Gujarat Dec 09, Mon - Dec 12, Thu, 9.30 AM Rajiv Gandhi International Stadium, Hyderabad PLAY NOW
Elite Group A, Round 1, Kerala vs Delhi Dec 09, Mon - Dec 12, Thu, 9.30 AM St Xavier's College Ground, Thiruvananthapuram PLAY NOW
Elite Group A, Round 1, Rajasthan vs Punjab Dec 09, Mon - Dec 12, Thu, 9.30 AM Sawai Mansingh Stadium, Jaipur PLAY NOW
Elite Group A, Round 1, Andhra vs Vidarbha Dec 09, Mon - Dec 12, Thu, 9.30 AM Devineni Venkata Ramana Praneetha Ground, Mulapadu, Vijayawada PLAY NOW
Elite Group B, Round 1, Himachal Pradesh vs Saurashtra Dec 09, Mon - Dec 12, Thu, 9.30 AM Himachal Pradesh Cricket Association Stadium, Dharamsala PLAY NOW
Elite Group B, Round 1, Tamil Nadu vs Karnataka Dec 09, Mon - Dec 12, Thu, 9.30 AM NPR College Ground, Dindigul PLAY NOW
Elite Group B, Round 1, Uttar Pradesh vs Railways Dec 09, Mon - Dec 12, Thu, 9.30 AM Victoria Park Stadium, Meerut PLAY NOW
Elite Group B, Round 1, Baroda vs Mumbai Dec 09, Mon - Dec 12, Thu, 9.30 AM Moti Bagh Stadium, Vadodara PLAY NOW
Elite Group C, Round 1, Chhattisgarh vs Odisha Dec 09, Mon - Dec 12, Thu, 9.30 AM Shaheed Veer Narayan Singh International Stadium, Raipur PLAY NOW
Elite Group C, Round 1, Haryana vs Maharashtra Dec 09, Mon - Dec 12, Thu, 9.30 AM Ch Bansi Lal Cricket Stadium, Rohtak PLAY NOW
Elite Group C, Round 1, Uttarakhand vs Jammu and Kashmir Dec 09, Mon - Dec 12, Thu, 9.30 AM Abhimanyu Cricket Academy, Dehradun PLAY NOW
Elite Group C, Round 1, Assam vs Services Dec 09, Mon - Dec 12, Thu, 9.30 AM Barsapara Cricket Stadium, Guwahati PLAY NOW
Elite Group C, Round 1, Tripura vs Jharkhand Dec 09, Mon - Dec 12, Thu, 9.30 AM Maharaja Bir Bikram College Stadium, Agartala PLAY NOW
Plate, Round 1, Bihar vs Puducherry Dec 09, Mon - Dec 12, Thu, 9.30 AM Moin-ul-Haq Stadium, Patna PLAY NOW
Plate, Round 1, Chandigarh vs Arunachal Pradesh Dec 09, Mon - Dec 12, Thu, 9.30 AM Sector 16 Stadium, Chandigarh PLAY NOW
Plate, Round 1, Goa vs Sikkim Dec 09, Mon - Dec 12, Thu, 9.30 AM Goa Cricket Association Academy Ground, Porvorim PLAY NOW
Plate, Round 1, Manipur vs Mizoram Dec 09, Mon - Dec 12, Thu, 9.30 AM Videocon Academy Ground, Saltair, Kolkata PLAY NOW
Plate, Round 1, Nagaland vs Meghalaya Dec 09, Mon - Dec 12, Thu, 9.30 AM Nagaland Cricket Stadium, Sovima, Dimapur PLAY NOW
Elite Group A, Round 2, Kerala vs Bengal Dec 17, Tue - Dec 20, Fri, 9.30 AM St Xavier's College Ground, Thiruvananthapuram PLAY NOW
Elite Group A, Round 2, Punjab vs Hyderabad Dec 17, Tue - Dec 20, Fri, 9.30 AM Dhruve Pandove Stadium, Patiala PLAY NOW
Elite Group A, Round 2, Vidarbha vs Rajasthan Dec 17, Tue - Dec 20, Fri, 9.30 AM Vidarbha Cricket Association Ground, Nagpur PLAY NOW
Elite Group A, Round 2, Andhra vs Delhi Dec 17, Tue - Dec 20, Fri, 9.30 AM CSR Sharma College Ground, Ongole PLAY NOW
Elite Group B, Round 2, Karnataka vs Uttar Pradesh Dec 17, Tue - Dec 20, Fri, 9.30 AM KSCA Hubli Cricket Ground, Hubli PLAY NOW
Elite Group B, Round 2, Madhya Pradesh vs Baroda Dec 17, Tue - Dec 20, Fri, 9.30 AM Holkar Cricket Stadium, Indore PLAY NOW
Elite Group B, Round 2, Railways vs Saurashtra Dec 17, Tue - Dec 20, Fri, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Elite Group B, Round 2, Tamil Nadu vs Himachal Pradesh Dec 17, Tue - Dec 20, Fri, 9.30 AM Indian Cement Company Ground, Tirunelveli PLAY NOW
Elite Group C, Round 2, Chhattisgarh vs Uttarakhand Dec 17, Tue - Dec 20, Fri, 9.30 AM Shaheed Veer Narayan Singh International Stadium, Raipur PLAY NOW
Elite Group C, Round 2, Haryana vs Tripura Dec 17, Tue - Dec 20, Fri, 9.30 AM Ch Bansi Lal Cricket Stadium, Rohtak PLAY NOW
Elite Group C, Round 2, Maharashtra vs Jammu and Kashmir Dec 17, Tue - Dec 20, Fri, 9.30 AM Maharashtra Cricket Association Stadium, Pune PLAY NOW
Elite Group C, Round 2, Odisha vs Services Dec 17, Tue - Dec 20, Fri, 9.30 AM DRIEMS Ground, Cuttack PLAY NOW
Elite Group C, Round 2, Assam vs Jharkhand Dec 17, Tue - Dec 20, Fri, 9.30 AM Barsapara Cricket Stadium, Guwahati PLAY NOW
Plate, Round 2, Chandigarh vs Bihar Dec 17, Tue - Dec 20, Fri, 9.30 AM Sector 16 Stadium, Chandigarh PLAY NOW
Plate, Round 2, Puducherry vs Sikkim Dec 17, Tue - Dec 20, Fri, 9.30 AM Cricket Association Puducherry Siechem Ground, Puducherry PLAY NOW
Plate, Round 2, Goa vs Meghalaya Dec 17, Tue - Dec 20, Fri, 9.30 AM Goa Cricket Association Academy Ground, Porvorim PLAY NOW
Plate, Round 2, Manipur vs Nagaland Dec 17, Tue - Dec 20, Fri, 9.30 AM Videocon Academy Ground, Saltair, Kolkata PLAY NOW
Plate, Round 2, Arunachal Pradesh vs Mizoram Dec 17, Tue - Dec 20, Fri, 9.30 AM DN Singha Stadium, Goalpara PLAY NOW
Elite Group A, Round 3, Bengal vs Andhra Dec 25, Wed - Dec 28, Sat, 9.30 AM Eden Gardens, Kolkata PLAY NOW
Elite Group A, Round 3, Delhi vs Hyderabad Dec 25, Wed - Dec 28, Sat, 9.30 AM Arun Jaitley Stadium, Delhi PLAY NOW
Elite Group A, Round 3, Gujarat vs Kerala Dec 25, Wed - Dec 28, Sat, 9.30 AM Lalabhai Contractor Stadium, Surat PLAY NOW
Elite Group A, Round 3, Vidarbha vs Punjab Dec 25, Wed - Dec 28, Sat, 9.30 AM Vidarbha Cricket Association Ground, Nagpur PLAY NOW
Elite Group B, Round 3, Karnataka vs Himachal Pradesh Dec 25, Wed - Dec 28, Sat, 9.30 AM Srikantadatta Narasimha Raja Wadiyar Ground, Mysore PLAY NOW
Elite Group B, Round 3, Madhya Pradesh vs Tamil Nadu Dec 25, Wed - Dec 28, Sat, 9.30 AM Holkar Cricket Stadium, Indore PLAY NOW
Elite Group B, Round 3, Mumbai vs Railways Dec 25, Wed - Dec 28, Sat, 9.30 AM Wankhede Stadium, Mumbai PLAY NOW
Elite Group B, Round 3, Saurashtra vs Uttar Pradesh Dec 25, Wed - Dec 28, Sat, 9.30 AM Saurashtra Cricket Association Stadium, Rajkot PLAY NOW
Elite Group C, Round 3, Jammu and Kashmir vs Assam Dec 25, Wed - Dec 28, Sat, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Elite Group C, Round 3, Jharkhand vs Haryana Dec 25, Wed - Dec 28, Sat, 9.30 AM JSCA International Stadium Complex, Ranchi PLAY NOW
Elite Group C, Round 3, Maharashtra vs Chhattisgarh Dec 25, Wed - Dec 28, Sat, 9.30 AM Maharashtra Cricket Association Stadium, Pune PLAY NOW
Elite Group C, Round 3, Odisha vs Uttarakhand Dec 25, Wed - Dec 28, Sat, 9.30 AM DRIEMS Ground, Cuttack PLAY NOW
Elite Group C, Round 3, Services vs Tripura Dec 25, Wed - Dec 28, Sat, 9.30 AM Palam A Stadium, Delhi PLAY NOW
Plate, Round 3, Bihar vs Goa Dec 25, Wed - Dec 28, Sat, 9.30 AM Moin-ul-Haq Stadium, Patna PLAY NOW
Plate, Round 3, Mizoram vs Puducherry Dec 25, Wed - Dec 28, Sat, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Plate, Round 3, Meghalaya vs Chandigarh Dec 25, Wed - Dec 28, Sat, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Plate, Round 3, Arunachal Pradesh vs Manipur Dec 25, Wed - Dec 28, Sat, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Plate, Round 3, Sikkim vs Nagaland Dec 25, Wed - Dec 28, Sat, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Elite Group A, Round 4, Bengal vs Gujarat Jan 03, Fri - Jan 06, Mon, 9.30 AM Eden Gardens, Kolkata PLAY NOW
Elite Group A, Round 4, Hyderabad vs Kerala Jan 03, Fri - Jan 06, Mon, 9.30 AM Rajiv Gandhi International Stadium, Hyderabad PLAY NOW
Elite Group A, Round 4, Punjab vs Delhi Jan 03, Fri - Jan 06, Mon, 9.30 AM Punjab Cricket Association IS Bindra Stadium, Mohali PLAY NOW
Elite Group A, Round 4, Rajasthan vs Andhra Jan 03, Fri - Jan 06, Mon, 9.30 AM Sawai Mansingh Stadium, Jaipur PLAY NOW
Elite Group B, Round 4, Himachal Pradesh vs Madhya Pradesh Jan 03, Fri - Jan 06, Mon, 9.30 AM Himachal Pradesh Cricket Association Stadium, Dharamsala PLAY NOW
Elite Group B, Round 4, Mumbai vs Karnataka Jan 03, Fri - Jan 06, Mon, 9.30 AM Bandra Kurla Complex, Mumbai PLAY NOW
Elite Group B, Round 4, Uttar Pradesh vs Tamil Nadu Jan 03, Fri - Jan 06, Mon, 9.30 AM Green Park, Kanpur PLAY NOW
Elite Group B, Round 4, Baroda vs Railways Jan 03, Fri - Jan 06, Mon, 9.30 AM Moti Bagh Stadium, Vadodara PLAY NOW
Elite Group C, Round 4, Chhattisgarh vs Haryana Jan 03, Fri - Jan 06, Mon, 9.30 AM Shaheed Veer Narayan Singh International Stadium, Raipur PLAY NOW
Elite Group C, Round 4, Jharkhand vs Jammu and Kashmir Jan 03, Fri - Jan 06, Mon, 9.30 AM JSCA International Stadium Complex, Ranchi PLAY NOW
Elite Group C, Round 4, Services vs Maharashtra Jan 03, Fri - Jan 06, Mon, 9.30 AM Palam A Stadium, Delhi PLAY NOW
Elite Group C, Round 4, Uttarakhand vs Assam Jan 03, Fri - Jan 06, Mon, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Elite Group C, Round 4, Tripura vs Odisha Jan 03, Fri - Jan 06, Mon, 9.30 AM Maharaja Bir Bikram College Stadium, Agartala PLAY NOW
Plate, Round 4, Bihar vs Mizoram Jan 03, Fri - Jan 06, Mon, 9.30 AM Moin-ul-Haq Stadium, Patna PLAY NOW
Plate, Round 4, Goa vs Manipur Jan 03, Fri - Jan 06, Mon, 9.30 AM Goa Cricket Association Academy Ground, Porvorim PLAY NOW
Plate, Round 4, Meghalaya vs Puducherry Jan 03, Fri - Jan 06, Mon, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Plate, Round 4, Nagaland vs Chandigarh Jan 03, Fri - Jan 06, Mon, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Plate, Round 4,Sikkim vs Arunachal Pradesh Jan 03, Fri - Jan 06, Mon, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Elite Group A, Round 5, Kerala vs Punjab Jan 11, Sat - Jan 14, Tue, 9.30 AM St Xavier's College Ground, Thiruvananthapuram PLAY NOW
Elite Group A, Round 5, Rajasthan vs Gujarat Jan 11, Sat - Jan 14, Tue, 9.30 AM Sawai Mansingh Stadium, Jaipur PLAY NOW
Elite Group A, Round 5, Vidarbha vs Bengal Jan 11, Sat - Jan 14, Tue, 9.30 AM Vidarbha Cricket Association Ground, Nagpur PLAY NOW
Elite Group A, Round 5, Andhra vs Hyderabad Jan 11, Sat - Jan 14, Tue, 9.30 AM Dr PVG Raju ACA Sports Complex, Vizianagaram PLAY NOW
Elite Group B, Round 5, Railways vs Madhya Pradesh Jan 11, Sat - Jan 14, Tue, 9.30 AM Karnail Singh Stadium, Delhi PLAY NOW
Elite Group B, Round 5, Saurashtra vs Karnataka Jan 11, Sat - Jan 14, Tue, 9.30 AM Saurashtra Cricket Association Stadium, Rajkot PLAY NOW
Elite Group B, Round 5, Tamil Nadu vs Mumbai Jan 11, Sat - Jan 14, Tue, 9.30 AM MA Chidambaram Stadium, Chennai PLAY NOW
Elite Group B, Round 5, Uttar Pradesh vs Baroda Jan 11, Sat - Jan 14, Tue, 9.30 AM Green Park, Kanpur PLAY NOW
Elite Group C, Round 5, Haryana vs Odisha Jan 11, Sat - Jan 14, Tue, 9.30 AM Ch Bansi Lal Cricket Stadium, Rohtak PLAY NOW
Elite Group C, Round 5, Jammu and Kashmir vs Services Jan 11, Sat - Jan 14, Tue, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Elite Group C, Round 5, Maharashtra vs Jharkhand Jan 11, Sat - Jan 14, Tue, 9.30 AM Maharashtra Cricket Association Stadium, Pune PLAY NOW
Elite Group C, Round 5, Assam vs Chhattisgarh Jan 11, Sat - Jan 14, Tue, 9.30 AM Barsapara Cricket Stadium, Guwahati PLAY NOW
Elite Group C, Round 5, Tripura vs Uttarakhand Jan 11, Sat - Jan 14, Tue, 9.30 AM Maharaja Bir Bikram College Stadium, Agartala PLAY NOW
Plate, Round 5, Chandigarh vs Sikkim Jan 11, Sat - Jan 14, Tue, 9.30 AM Sector 16 Stadium, Chandigarh PLAY NOW
Plate, Round 5, Mizoram vs Meghalaya Jan 11, Sat - Jan 14, Tue, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Plate, Round 5, Puducherry vs Goa Jan 11, Sat - Jan 14, Tue, 9.30 AM Cricket Association Puducherry Siechem Ground, Puducherry PLAY NOW
Plate, Round 5, Manipur vs Bihar Jan 11, Sat - Jan 14, Tue, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Plate, Round 5, Arunachal Pradesh vs Nagaland Jan 11, Sat - Jan 14, Tue, 9.30 AM Nagaland Cricket Stadium, Sovima, Dimapur PLAY NOW
Elite Group A, Round 6, Bengal vs Hyderabad Jan 19, Sun - Jan 22, Wed, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Elite Group A, Round 6, Delhi vs Vidarbha Jan 19, Sun - Jan 22, Wed, 9.30 AM Arun Jaitley Stadium, Delhi PLAY NOW
Elite Group A, Round 6, Gujarat vs Punjab Jan 19, Sun - Jan 22, Wed, 9.30 AM Sardar Vallabhai Patel Stadium, Valsad PLAY NOW
Elite Group A, Round 6, Kerala vs Rajasthan Jan 19, Sun - Jan 22, Wed, 9.30 AM St Xavier's College Ground, Thiruvananthapuram PLAY NOW
Elite Group B, Round 6, Himachal Pradesh vs Baroda Jan 19, Sun - Jan 22, Wed, 9.30 AM Himachal Pradesh Cricket Association Stadium, Dharamsala PLAY NOW
Elite Group B, Round 6, Madhya Pradesh vs Saurashtra Jan 19, Sun - Jan 22, Wed, 9.30 AM Holkar Cricket Stadium, Indore PLAY NOW
Elite Group B, Round 6, Mumbai vs Uttar Pradesh Jan 19, Sun - Jan 22, Wed, 9.30 AM Wankhede Stadium, Mumbai PLAY NOW
Elite Group B, Round 6, Tamil Nadu vs Railways Jan 19, Sun - Jan 22, Wed, 9.30 AM MA Chidambaram Stadium, Chennai PLAY NOW
Elite Group C, Round 6, Chhattisgarh vs Tripura Jan 19, Sun - Jan 22, Wed, 9.30 AM Shaheed Veer Narayan Singh International Stadium, Raipur PLAY NOW
Elite Group C, Round 6, Jharkhand vs Uttarakhand Jan 19, Sun - Jan 22, Wed, 9.30 AM JSCA International Stadium Complex, Ranchi PLAY NOW
Elite Group C, Round 6, Odisha vs Jammu and Kashmir Jan 19, Sun - Jan 22, Wed, 9.30 AM Barabati Stadium, Cuttack PLAY NOW
Elite Group C, Round 6, Services vs Haryana Jan 19, Sun - Jan 22, Wed, 9.30 AM Palam A Stadium, Delhi PLAY NOW
Elite Group C, Round 6, Assam vs Maharashtra Jan 19, Sun - Jan 22, Wed, 9.30 AM Barsapara Cricket Stadium, Guwahati PLAY NOW
Plate, Round 6, Puducherry vs Arunachal Pradesh Jan 19, Sun - Jan 22, Wed, 9.30 AM Cricket Association Puducherry Siechem Ground, Puducherry PLAY NOW
Plate, Round 6, Goa vs Chandigarh Jan 19, Sun - Jan 22, Wed, 9.30 AM Goa Cricket Association Academy Ground, Porvorim PLAY NOW
Plate, Round 6, Meghalaya vs Manipur Jan 19, Sun - Jan 22, Wed, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Plate, Round 6, Nagaland vs Bihar Jan 19, Sun - Jan 22, Wed, 9.30 AM Nagaland Cricket Stadium, Sovima, Dimapur PLAY NOW
Plate, Round 6, Sikkim vs Mizoram Jan 19, Sun - Jan 22, Wed, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Elite Group A, Round 7, Bengal vs Delhi Jan 27, Mon - Jan 30, Thu, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Elite Group A, Round 7, Gujarat vs Vidarbha Jan 27, Mon - Jan 30, Thu, 9.30 AM Lalabhai Contractor Stadium, Surat PLAY NOW
Elite Group A, Round 7, Hyderabad vs Rajasthan Jan 27, Mon - Jan 30, Thu, 9.30 AM Rajiv Gandhi International Stadium, Hyderabad PLAY NOW
Elite Group A, Round 7, Andhra vs Kerala Jan 27, Mon - Jan 30, Thu, 9.30 AM Dr. Y.S. Rajasekhara Reddy ACA-VDCA Cricket Stadium, Visakhapatnam PLAY NOW
Elite Group B, Round 7, Himachal Pradesh vs Mumbai Jan 27, Mon - Jan 30, Thu, 9.30 AM Himachal Pradesh Cricket Association Stadium, Dharamsala PLAY NOW
Elite Group B, Round 7, Madhya Pradesh vs Uttar Pradesh Jan 27, Mon - Jan 30, Thu, 9.30 AM Holkar Cricket Stadium, Indore PLAY NOW
Elite Group B, Round 7, Railways vs Karnataka Jan 27, Mon - Jan 30, Thu, 9.30 AM Karnail Singh Stadium, Delhi PLAY NOW
Elite Group B, Round 7, Baroda vs Saurashtra Jan 27, Mon - Jan 30, Thu, 9.30 AM Moti Bagh Stadium, Vadodara PLAY NOW
Elite Group C, Round 7, Jammu and Kashmir vs Chhattisgarh Jan 27, Mon - Jan 30, Thu, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Elite Group C, Round 7, Odisha vs Assam Jan 27, Mon - Jan 30, Thu, 9.30 AM KIIT Stadium, Bhubaneswar PLAY NOW
Elite Group C, Round 7, Services vs Jharkhand Jan 27, Mon - Jan 30, Thu, 9.30 AM Palam A Stadium, Delhi PLAY NOW
Elite Group C, Round 7, Uttarakhand vs Haryana Jan 27, Mon - Jan 30, Thu, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Elite Group C, Round 7, Tripura vs Maharashtra Jan 27, Mon - Jan 30, Thu, 9.30 AM Maharaja Bir Bikram College Stadium, Agartala PLAY NOW
Plate, Round 7, Bihar vs Meghalaya Jan 27, Mon - Jan 30, Thu, 9.30 AM Moin-ul-Haq Stadium, Patna PLAY NOW
Plate, Round 7, Chandigarh vs Puducherry Jan 27, Mon - Jan 30, Thu, 9.30 AM Cricket Association Puducherry Siechem Ground, Puducherry PLAY NOW
Plate, Round 7, Mizoram vs Nagaland Jan 27, Mon - Jan 30, Thu, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Plate, Round 7, Goa vs Arunachal Pradesh Jan 27, Mon - Jan 30, Thu, 9.30 AM Goa Cricket Association Academy Ground, Porvorim PLAY NOW
Plate, Round 7, Sikkim vs Manipur Feb 04, Tue - Feb 07, Fri, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Elite Group A, Round 8, Delhi vs Gujarat Feb 04, Tue - Feb 07, Fri, 9.30 AM Arun Jaitley Stadium, Delhi PLAY NOW
Elite Group A, Round 8, Punjab vs Andhra Feb 04, Tue - Feb 07, Fri, 9.30 AM Dhruve Pandove Stadium, Patiala PLAY NOW
Elite Group A, Round 8, Rajasthan vs Bengal Feb 04, Tue - Feb 07, Fri, 9.30 AM Sawai Mansingh Stadium, Jaipur PLAY NOW
Elite Group A, Round 8, Vidarbha vs Kerala Feb 04, Tue - Feb 07, Fri, 9.30 AM Vidarbha Cricket Association Stadium, Nagpur PLAY NOW
Elite Group B, Round 8, Karnataka vs Madhya Pradesh Feb 04, Tue - Feb 07, Fri, 9.30 AM Jawaharlal Nehru National College of Engineering Ground, Shimoga PLAY NOW
Elite Group B, Round 8, Railways vs Himachal Pradesh Feb 04, Tue - Feb 07, Fri, 9.30 AM Karnail Singh Stadium, Delhi PLAY NOW
Elite Group B, Round 8, Saurashtra vs Mumbai Feb 04, Tue - Feb 07, Fri, 9.30 AM Saurashtra Cricket Association Stadium, Rajkot PLAY NOW
Elite Group B, Round 8, Baroda vs Tamil Nadu Feb 04, Tue - Feb 07, Fri, 9.30 AM Reliance Stadium, Vadodara PLAY NOW
Elite Group C, Round 8, Haryana vs Assam Feb 04, Tue - Feb 07, Fri, 9.30 AM Ch Bansi Lal Cricket Stadium, Rohtak PLAY NOW
Elite Group C, Round 8, Jharkhand vs Chhattisgarh Feb 04, Tue - Feb 07, Fri, 9.30 AM JSCA International Stadium Complex, Ranchi PLAY NOW
Elite Group C, Round 8, Maharashtra vs Odisha Feb 04, Tue - Feb 07, Fri, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Elite Group C, Round 8, Uttarakhand vs Services Feb 04, Tue - Feb 07, Fri, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Elite Group C, Round 8, Tripura vs Jammu and Kashmir Feb 04, Tue - Feb 07, Fri, 9.30 AM Maharaja Bir Bikram College Stadium, Agartala PLAY NOW
Plate, Round 8, Chandigarh vs Mizoram Feb 04, Tue - Feb 07, Fri, 9.30 AM Sector 16 Stadium, Chandigarh PLAY NOW
Plate, Round 8, Manipur vs Puducherry Feb 04, Tue - Feb 07, Fri, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Plate, Round 8, Meghalaya vs Sikkim Feb 04, Tue - Feb 07, Fri, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Plate, Round 8, Nagaland vs Goa Feb 04, Tue - Feb 07, Fri, 9.30 AM Nagaland Cricket Stadium, Sovima, Dimapur PLAY NOW
Plate, Round 8, Arunachal Pradesh vs Bihar Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Elite Group A, Round 9, Delhi vs Rajasthan Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM Arun Jaitley Stadium, Delhi PLAY NOW
Elite Group A, Round 9, Gujarat vs Andhra Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM GS Patel Stadium, Nadiad PLAY NOW
Elite Group A, Round 9, Hyderabad vs Vidarbha Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM Rajiv Gandhi International Stadium, Hyderabad PLAY NOW
Elite Group A, Round 9, Punjab vs Bengal Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM Dhruve Pandove Stadium, Patiala PLAY NOW
Elite Group B, Round 9, Karnataka vs Baroda Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM M.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru PLAY NOW
Elite Group B, Round 9, Mumbai vs Madhya Pradesh Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM Wankhede Stadium, Mumbai PLAY NOW
Elite Group B, Round 9, Saurashtra vs Tamil Nadu Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM Saurashtra Cricket Association Stadium, Rajkot PLAY NOW
Elite Group B, Round 9, Uttar Pradesh vs Himachal Pradesh Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM Bharat Ratna Shri Atal Bihari Vajpayee Ekana Cricket Stadium, Lucknow PLAY NOW
Elite Group C, Round 9, Chhattisgarh vs Services Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM Shaheed Veer Narayan Singh International Stadium, Raipur PLAY NOW
Elite Group C, Round 9, Jammu and Kashmir vs Haryana Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Elite Group C, Round 9, Maharashtra vs Uttarakhand Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Elite Group C, Round 9, Odisha vs Jharkhand Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM Barabati Stadium, Cuttack PLAY NOW
Elite Group C, Round 9, Assam vs Tripura Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM Barsapara Cricket Stadium, Guwahati PLAY NOW
Plate, Round 9, Mizoram vs Goa Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Plate, Round 9, Puducherry vs Nagaland Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM Cricket Association Puducherry Siechem Ground, Puducherry PLAY NOW
Plate, Round 9, Manipur vs Chandigarh Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Plate, Round 9, Arunachal Pradesh vs Meghalaya Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Plate, Round 9, Sikkim vs Bihar Feb 12, Wed - Feb 15, Sat, 9.30 AM TBC PLAY NOW
1st Quarter-Final Feb 20, Thu - Feb 24, Mon, 9.30 AM TBC PLAY NOW
2nd Quarter-Final Feb 20, Thu - Feb 24, Mon, 9.30 AM TBC PLAY NOW
3rd Quarter-Final Feb 20, Thu - Feb 24, Mon, 9.30 AM TBC PLAY NOW
4th Quarter-Final Feb 20, Thu - Feb 24, Mon, 9.30 AM TBC PLAY NOW
1st Semi-Final Feb 29, Sat - Mar 04, Wed, 9.30 AM TBC PLAY NOW
2nd Semi-Final Mar 09, Mon - Mar 13, Fri, 9.30 AM TBC PLAY NOW
Final Mar 09, Mon - Mar 13, Fri, 9.30 AM TBC PLAY NOW
View Next 5 Matches

RANJI TROPHY 2019-20 SQUAD DETAILS

  • Andhra- Cricket Team
    Andhra Cricket Team

    Batsmen: Ricky Bhui, Prasanth Kumar, Ashwin Hebbar, Bodapati Sumanth, Karan Shinde, Jyothi Krishna, Chengalpet Gnaneshwar, Manyala Pranith, Kranthi Kumar

    All rounders: Girinath Reddy, Hanuma Vihari

    Wicket keepers: K. S. Bharat, Siva Charan Singh

    Bowlers: Shoaib Md Khan, Manish Golamaru, Dasari Swaroop Kumar, Shaik Ismail, Naren Reddy, K. V. Sasikanth, Bandaru Ayyappa, Prithvi Raj, Paidikalva Vijaykumar, CV Stephen, Pinninti Tapaswi, Harishankar Reddy

  • Arunachal Pradesh-Cricket Team
    Arunachal Pradesh Cricket Team

    Batsmen: Techi Doria, Neelam Obi, Kshitiz Sharma, Aakash Singh, Subhash Sharma, Shoyeb

    All rounders: Samarth Seth, Akhilesh Sahani, Raj Biswa

    Wicket keepers: Kamsha Yangfo

    Bowlers: Licha Tehi, Sandeep Thakur, Abhay Negi, Lakhan Singh, Chengkam Sangma, Gurinder Singh, Dippu Sangma, Aditya Singhania

  • Assam-Cricket Team
    Assam Cricket Team

    Batsmen: Sibsankar Roy, Amit Sinha, Gokul Sharma, Rishav Das, Parvez Aziz, Rahul Hazarika, Biplab Saikia, Romario Sharma

    All rounders: Pallavkumar Das, Riyan Parag, Swarupam Purkayastha, Rajjakuddin Ahmed

    Wicket keepers: Wasiqur Rahman, Hrishikesh Tamuli, Kunal Saikia

    Bowlers: Jitumoni Kalita, Roshan Alam, Rahul Singh, Amlanjyoti Das, Deepak Gohain, Arup Das, Mukhtar Hussain, Ranjit Mali, Pritam Das, Abu Nechim, Mrinmoy Dutta

  • Baroda-Cricket Team
    Baroda Cricket Team

    Batsmen: Yusuf Pathan, Kedar Devdhar, Vishnu Solanki, Deepak Hooda, Aditya Waghmode, Shivalik Sharma, Abhimanyusingh Rajput, Mohit Mongia, Pratik Salunke, Pratyush Kumar

    All rounders: Swapnil Singh, Krunal Pandya, Hardik Pandya, Kartik Kakade

    Wicket keepers: Mitesh Patel, Pinal Shah

    Bowlers: Bhargav Bhatt, Soaeb Tai, Ninad Rathva, Atit Sheth, Lukman Meriwala, Rishi Arothe, Babashafi Pathan, Soyeb Sopariya

  • Bengal-Cricket Team
    Bengal Cricket Team

    Batsmen: Manoj Tiwary, Abhishek Raman, Abhimanyu Easwaran, Sudip Chatterjee, Anustup Majumdar, Ritwik Chowdhury, Koushik Ghosh

    All rounders: Aamir Gani, Writtick Chatterjee,

    Wicket keepers: Shreevats Goswami, Agniv Pan, Vivek Singh, Wriddhiman Saha

    Bowlers: Sahabaz Ahmed, Pradipta Pramanik, Arnab Nandi, Prayas Ray Barman, Ashok Dinda, Ishan Porel, Akash Deep, Sayan Ghosh, Mukesh Kumar, Ayan Bhattacharjee, Boddupalli Amit, Mohammed Shami, Kanishk Seth

  • Bihar-Cricket Team
    Bihar Cricket Team

    Batsmen: Babul Kumar, MD Rahmatullah, Keshav Kumar, Utkarsh Bhaskar, Indrajit Kumar, Shasheem Rathour, Kumar Rajnish, Kumar Aditya, Piyush Singh, Chiranjivi Kumar, Ashish Sinha, Anshuman Gautam, Kundan Gupta, Vivek Mohan, Puneet Malik, Vijay Bharti

    All rounders: Sachin Kumar, Prashant Singh, Sakibul Gani, Harsh Singh, Rohan Kumar, Anunay Singh

    Wicket keepers: Vikash Ranjan, Asfan Khan, Vikash Yadav

    Bowlers: Ashutosh Aman, Samar Quadri, Sarfaraz Ashraf, Shivam Kumar, Pragyan Ojha, Vivek Kumar, Vishal Das, Nikku Singh, Vipul Krishna, Rehan Khan, Abhijeet Saket, Kamlesh Kumar, Shashi Shekhar, Himanshu Hari

  • Chattishgarh-Cricket Team
    Chattishgarh Cricket Team

    Batsmen: Harpreet Singh Bhatia, Amandeep Khare, Ashutosh Singh, Shashank Chandraker, Rishabh Tiwari, Sanjeet Desai, Jiwanjot Singh, Sahil Gupta, Anuj Tiwary, Avnish Dhaliwal

    All rounders: Vishal Kushwah, Shakeeb Ahmed, Abhimanyu Chauhan

    Wicket keepers: Manoj Singh, Lavin Coster

    Bowlers: Ajay Mandal, Sumit Ruikar, Shashank Singh, Shubham Singh, Bhima Rao, Pankaj Kumar Rao, Omkar Verma, Puneet Datey, Shahnawaz Hussain, Veer Pratap Singh, Aishwarya Mourya, Kant Singh, Pawandeep Singh

  • Delhi-Cricket Team
    Delhi Cricket Team

    Batsmen: Dhruv Shorey, Nitish Rana, Himmat Singh, Hiten Dalal, Shikhar Dhawan, Shikhar Dhawan, Jonty Sidhu, Kunwar Bidhuri, Kunal Chandela, Vaibhav Rawal, Sarthak Ranjan,Manjot Kalra, Virat Kohli

    All rounders: Lalit Yadav, Shivank Vashisht,

    Wicket keepers: Anuj Rawat, Rishabh Pant

    Bowlers: Pawan Negi, Vikas Mishra, Manan Sharma, Shivam Sharma, Varun Sood, Subodh Bhati, Navdeep Saini, Simarjeet Singh, Kulwant Khejroliya, Ishant Sharma, Gaurav Kumar, Akash Sudan, Pranshu Vijayran, Vikas Tokas

  • Goa-Cricket Team
    Goa Cricket Team

    Batsmen: Snehal Kauthankar, Sagun Kamat, Suyash Prabhudessai, Sumiran Amonkar, Aditya Kaushik, Vaibhav Govekar, Mohammad Asaduddin, Deepraj Gaonkar

    All rounders: Darshan Misal, Amit Verma, Amogh Desai, Tunish Sawkar, Vishamber Kahlon

    Wicket keepers: Keenan Vaz, CM Gautam, Samar Dubhashi, Rajashekhar Harikant

    Bowlers: Amulya Pandrekar, Shubham Desai, Malliksab Sirur, Lakshay Garg, Krishna Das, Vijesh Prabhudessai, Heramb Parab, Felix Alemao

  • Gujarat-Cricket Team
    Gujarat Cricket Team

    Batsmen: Priyank Panchal, Manpreet Juneja, Bhargav Merai, Chirag Gandhi, Samit Gohel, Piyush Tanwar, Urvil Patel, Kavish Panchal, Hiten Mehra, Ripal Patel, Manan Hingrajia, Rahul Shah

    All rounders: Rujul Bhatt, Kathan Patel, Karan Patel, Tejas Patel, Hemang Patel

    Wicket keepers: Dhruv Raval, Parthiv Patel

    Bowlers: Piyush Chawla, Axar Patel, Siddharth Desai, Hardik Patel, Manish Sharma, Yash Gardharia, Arzan Nagwaswalla, Rush Kalaria, Chintan Gaja, Jayveer Parmar, Mehul Patel, Jasprit Bumrah

  • Haryana-Cricket Team
    Haryana Cricket Team

    Batsmen: Chaitanya Bishnoi, Pramod Chandila, Himanshu Rana, Ankit Kumar, Shubham Rohilla, Rahul Dagar, Yashu Sharma, Prashant Vashist, Guntashveer Singh, Shivam Chauhan, Treyaksh Bali

    All rounders: Sumit Kumar, Rahul Tewatia, Poonish Mehta

    Wicket keepers: Nitin Saini, Rohit Sharma

    Bowlers: Jayant Yadav, Amit Mishra, Yuzvendra Chahal, Tinu Kundu, Amit Rana, Harshal Patel, Ashish Hooda, Ajit Chahal, Arun Chaprana, Mohit Sharma, Sanjay Pahal, Ravi Balhara, Deepak Punia

  • Himachal Pradesh-Cricket Team
    Himachal Pradesh Cricket Team

    Batsmen: Prashant Chopra, Nikhil Gangta, Ankit Kalsi, Amit Kumar, Ekant Sen, Priyanshu Khanduri, Sumeet Verma, Raghav Dhawan, Nitin Sharma

    All rounders: Shreevats Goswami, Ankush Bains

    Wicket keepers: Ankush Bains, Praveen Thakur

    Bowlers: Mayank Dagar, Gurvinder Singh, Ayush Jamwal, Ankit Maini, Akash Vasisht, Ankush Bedi, Rishi Dhawan, Pankaj Jaiswal, Arpit Guleria, Kanwar Abhinay

  • Hydrebad-Cricket Team
    Hydrebad Cricket Team

    Batsmen: Bavanaka Sandeep, Akshath Reddy, Tanmay Agarwal, Rohit Rayudu, Himalay Agarwal, Ambati Rayudu, Tilak Varma

    All rounders: Ravi Teja, Ashish Reddy

    Wicket keepers: Kolla Sumanth, Jamalpur Mallikarjun, Kotari Chaitanya

    Bowlers: Mehdi Hasan, Palakodeti Sairam, Tanay Thyagarajan, Akash Bhandari, PS Chaitanya Reddy, Chama Milind, Mohammed Siraj, Ravi Kiran, Ajay Dev Goud, Mohammad Muddassir

  • Jammu and Kashmir-Cricket Team
    Jammu and Kashmir Cricket Team

    Batsmen: Shubham Khajuria, Ahmed Banday, Shubham Pundir, Ian Dev Singh, Qamran Iqbal, Paras Sharma, Jatin Wadhwan, Owais Shah, Musaif Aijaz, Adil Reshi, Aditya Singh, Pranav Gupta, Bandeep Singh

    All rounders: Irfan Pathan, Abdul Samad, Ram Dayal, Manzoor Dar, Aakash Choudhary

    Wicket keepers: Fazil Rashid, Obaid Haroon, Suryansh Raina, Kanhaiya Wadhawan, Nawazul Munier

    Bowlers: Parvez Rasool, Waseem Raza, Aamir Aziz, Govind Sharma, Umar Nazir Mir, Mohammed Mudhasir, Mujtaba Yousuf, Rasikh Salam, Abid Mushtaq, Rohit Sharma, Auqib Nabi, Shahrukh Dar

  • Jarkhand-Cricket Team
    Jarkhand Cricket Team

    Batsmen: Saurabh Tiwary, Kumar Deobrat, Ishank Jaggi, Virat Singh

    All rounders: Anand Singh, Vivekanand Tiwari, Alok Sharma

    Wicket keepers: Ishan Kishan, Sumit Kumar, Mahendra Singh Dhoni

    Bowlers: Anukul Roy, Utkarsh Singh, Shahbaz Nadeem, Rahul Prasad, Rahul Shukla, Varun Aaron, Ajay Yadav, Ashish Kumar, Vikash Singh, Monu Kumar, Supriyo Chakraborty

  • Karnataka-Cricket Team
    Karnataka Cricket Team

    Batsmen: Manish Pandey, Karun Nair, Devdutt Padikkal, Dega Nischal, Ravikumar Samarth, Rohan Kadam, KL Rahul, Mayank Agarwal, Kaunain Abbas, Abhishek Reddy, Shishir Bhavane, Liyan Khan

    All rounders: Pavan Deshpande

    Wicket keepers: BR Sharath, Krishnamurthy Siddharth, Krishnamurthy Siddharth, Srinivas Sharath, Luvnith Sisodia

    Bowlers: Shreyas Gopal, Krishnappa Gowtham, Jagadeesha Suchith, KC Cariappa, Praveen Dubey, Shubhang Hegde, Abhimanyu Mithun, Ronit More, Prasidh Krishna, V Koushik, Manoj Bhandage, Prateek Jain

  • Kerala-Cricket Team
    Kerala Crcket Team

    Batsmen: Sachin Baby, Ponnam Rahul, VA Jagadeesh, Robin Uthappa, Salman Nizar, Rohan Prem, Daryl Ferrario, Rohan Kunnummal, Vathsal Govind

    All rounders: Jalaj Saxena, Vinoop Manoharan, Akshay Chandran

    Wicket keepers: Vishnu Vinod, Sanju Samson, Mohammed Azharuddeen

    Bowlers: Sijomon Joseph, Sudhesan Midhun, KC Akshay, Sandeep Warrier, Basil Thampi, MD Nidheesh, KM Asif, Abhishek Mohan

  • Madhya Pradesh-Cricket Team
    Madhya Pradesh Cricket Team

    Batsmen: Rajat Patidar, Yash Dubey, Shubham Sharma, Aryaman Birla, Anand Bais, Rishabh Chouhan, Mohnish Mishra, Ashutosh Sharma, Anshul Tripathi

    All rounders: Venkatesh Iyer, Saransh Jain, Parth Sahani, Sohraab Dhaliwal, Mukul Raghav

    Wicket keepers: Naman Ojha, Abhishek Bhandari, Ajay Rohera, Ankit Dane

    Bowlers: Mihir Hirwani, Kumar Kartikeya, Ankit Sharma, Kuldeep Sen, Avesh Khan, Ishwar Pandey, Gaurav Yadav, Salman Baig, Rahul Batham

  • Maharashtra-Cricket Team
    Maharashtra Cricket Team

    Batsmen: Rahul Tripathi, Ruturaj Gaikwad, Naushad Shaikh, Ankit Bawne, Kedar Jadhav, Jay Pande, Vijay Zol, Yash Nahar

    All rounders: Chirag Khurana, Swapnil Gugale, Divyang Himganekar, Ashay Palkar

    Wicket keepers: Nikhil Naik, Rohit Motwani, Mandar Bhandari, Avdhoot Dandekar

    Bowlers: Satyajeet Bachhav, Azim Kazi, Shamshuzama Kazi, Akshay Darekar, Hitesh Walunj, Samad Fallah, Anupam Sanklecha, Nikit Dhumal, Mukesh Choudhary, Vishal Gite, Siddhesh Warghante, Domnic Muthuswami, Manoj Ingale

  • Manipur-Cricket Team
    Manipur Cricket Team

    Batsmen: Mayank Raghav, Chingangbam Bonny Singh, Ngariyanbam Johnson Singh, Lakhan Rawat, Karnajit Yumnam, Hrithik Kanojia, Sagatpam Jayanta Singh, Langlonyamba Keishangbam, Narisingh Yadav, Al Bashid Muhammed, Syed Mujibur Rahaman, Wakambam Samson Singh, Ngangom Rajesh Singh, Ronald Longjam, Thoudam Akshaykumar Singh, Thokchom Santosh Singh, Khangenmbam Bimol Singh, Thokchom Iboyaima Singh, Thounaojam Heman Luwang, Konjengbam Sashikant Singh, Ngangbam Maheshkumar Singh

    All rounders: Kangabam Priyojit Singh, Akoijam Tenyson Singh

    Wicket keepers: Pukhrambam Prafullomani Singh, Ahmed Shah

    Bowlers: Lamabam Ajay Singh, Nungleppam William Singh, Konthoujam Bobin Singh, Bishworjit Konthoujam, Thokchom Kishan Singh, Homendro Meitei, Rex Singh, Sultan Karim, Thomas Moirangthem, Shelley Shaurya, Keisham Kennedy Singh

  • Meghalaya-Cricket Team
    Meghalaya Cricket Team

    Batsmen: Raj Biswa, Yogesh Nagar, Jason Lamare, Sylvester Mylliempdah, Dwaraka Ravi Teja, Wanlambok Nongkhlaw, Laxman Chettri, Larry Gomes, Tarique Siddique, Wallam Kynshi, Babloo Passah, Tengcham Sangma, Rajesh Tati

    All rounders: Swarajeet Das, Amiangshu Sen, Sanjay Yadav, Neetesh Sharma, Bijon Dey

    Wicket keepers: Puneet Bisht

    Bowlers: Aditya Singhania, Abhay Negi, Dippu Sangma, Akash Choudhary, Lakhan Singh, Chengkam Sangma, Mark Ingty

  • Mizoram-Cricket Team
    Mizoram Cricket Team

    Batsmen: Lalhruaizela, K Vanlalruata, Lalhmangaiha, Michael Lalremkima, C Lalrinsanga, Lalruatdika, Khawlhring Lalremruata, Abhay Joshi

    All rounders: Taruwar Kohli, Parvez Ahmed, Abrar Kazi

    Wicket keepers: Saidingliana Sailo, KB Pawan, Darremsanga

    Bowlers: Sinan Khadir, K Lalhmingmawia, Bobby Zothansanga, S Zorinliana, Lalrempuia, Lalhruai Ralte, G Lalbiakvela, Lalnunkima Varte, Sumit Lamba, Andrew Vanlalhruaia, Hmar Zothanchhunga

  • Mumbai-Cricket Team
    Mumbai Cricket Team

    Batsmen: Siddhesh Lad, Suryakumar Yadav, Shreyas Iyer, Jay Bista, Yashasvi Jaiswal, Vikrant Auti, Akhil Herwadkar, Prithvi Shaw, Armaan Jaffer, Ashay Sardesai, Ajinkya Rahane, Sarfaraz Khan, Rohit Sharma

    All rounders: Shivam Dube, Shubham Ranjane, Dhrumil Matkar, Akash Parkar

    Wicket keepers: Aditya Tare, Eknath Kerkar

    Bowlers: Shams Mulani, Karsh Kothari, Tanush Kotian, Shashank Attarde, Dhawal Kulkarni, Tushar Deshpande, Shardul Thakur, Royston Dias, Badre Alam, Shivam Malhotra, Minad Manjrekar

  • Nagaland-Cricket Team
    Nagaland Cricket Team

    Batsmen: Rongsen Jonathan, Sedezhalie Rupero, Aosashi Longchar, Vayu Haralu, Temjentoshi Jamir, Tejosel Yiethun, Aditya Gupta, Rohit Jhanjhariya, Abhishek Kaushik, Dhavanath Nagender

    All rounders: Hokaito Zhimomi, Nitesh Lohchab, Mughavi Wotsa, Stuart Binny, Toni Chishi, Moakumzuk Tzudir, Manjinder Singh

    Wicket keepers: Paras Sehrawat, Yogesh Takawale

    Bowlers: Imliwati Lemtur, Tahmeed Rahman, Inakato Zhimomi, Rachit Bhatia, Shrikant Mundhe, Nagaho Chishi, Jalal Uddin, Arun Chauhan, Kiran Reddy, Gaurav Vishwakarma, Bhavik Patel, Rahul Sharma

  • Odisha-Cricket Team
    Odisha Cricket Team

    Batsmen: Subhranshu Senapati, Anurag Sarangi, Shantanu Mishra, Sandeep Pattnaik, Debasish Samantray, Arabind Singh, Ranjit Singh, Swastik Samal

    All rounders: Biplab Samantray, Abhishek Raut, Govinda Poddar, Prayash Singh

    Wicket keepers: Rajesh Dhuper, Sujit Lenka, Roshan Kumar Rao

    Bowlers: Pappu Roy, Dhiraj Singh, Subham Nayak, Suryakant Pradhan, Rajesh Mohanty, Basant Mohanty, Debabrata Pradhan, Deepak Behera, Sarbeswar Mohanty, Ashutosh Das

  • Puducherry-Cricket Team
    Puducherry Cricket Team

    Batsmen: Paras Dogra, Damodaren Rohit, Vikneshwaran Marimuthu, Thalaivan Sargunam, Arun Karthik, Saiju Titus, Saju Chothan, N Vengadeshwaran, Sashi Kumar

    All rounders: Fabid Ahmed, Suresh Kumar, Abhishek Nayar, Raiphi Gomez, Parandaman Thamaraikannan, Angadu Narayanan, Santhosh Kumaran, Abhijeet Saranath, Pawan Kumar, Subramanian Anand

    Wicket keepers: Karthik Sukumaran, Ranjit Baskaran, Madhavan Manohar

    Bowlers: Sagar Udeshi, Prashanth Varma, Akshay Jain, Pratik Sargade, Satish Jangir

  • Punjab-Cricket Team
    Punjab Cricket Team

    Batsmen: Gurkeerat Singh, Anmolpreet Singh, Mandeep Singh, Shubman Gill, Sharad Lumba, Ramandeep Singh, Abhijeet Garg

    All rounders: Abhishek Sharma, Sanvir Singh

    Wicket keepers: Abhishek Gupta, Anmol Malhotra, Prabhsimran Singh, Gitansh Khera

    Bowlers: Mayank Markande, Karan Kaila, Vinay Choudhary, Harbhajan Singh, Krishan Alang, Raghu Sharma, Siddarth Kaul, Sandeep Sharma, Baltej Singh, Shubek Gill

  • Railways-Cricket Team
    Railways Cricket Team

    Batsmen: Pratham Singh, Arindam Ghosh, Mrunal Devdhar, Saurabh Wakaskar, Prashant Gupta, Abhinav Dixit, Ashish Sehrawat, Gandhar Bhatawadekar, Shivakant Shukla, Faiz Ahmed, Amit Chopra, Mangal Mehrur, Sandeep Yadav, Sahim Hasan

    All rounders: Manish Rao, Vikrant Rajput, Ashish Yadav, Prashant Awasthi, Marripuri Suresh, Dhrushant Soni

    Wicket keepers: Nitin Bhille, Mahesh Rawat, Dinesh Mor, Amit Paunikar

    Bowlers: Harsh Tyagi, Avinash Yadav, Karn Sharma, Madhur Khatri, Shivendra Singh, Ambikeshwar Mishra, Anureet Singh, Amit Mishra, T Pradeep, Himanshu Sangwan, Manjeet Singh, Karan Thakur, Krishnakant Upadhyay, Amit Kuila, Ananta Saha, Karthik Raman, Chandrakant Sakure

  • Rajashthan-Cricket Team
    Rajashthan Cricket Team

    Batsmen: Mahipal Lomror, Rajesh Bishnoi Sr, Robin Bist, Ashok Menaria, Amitkumar Gautam, Arjit Gupta, Salman Khan, Aditya Garhwal, Yash Kothari, Abhijeet Tomar, Siddharth Saraf

    All rounders: Tajinder Singh

    Wicket keepers: Chetan Bist, Manender Singh

    Bowlers: Rahul Chahar, Ravi Bishnoi, Shubham Sharma, Aniket Choudhary, Tanveer-Ul-Haq, Deepak Chahar, Nathu Singh, Khaleel Ahmed, Abhimanyu Lamba, Rituraj Singh, Ramnivas Golada

  • Saurashtra-Cricket Team
    Saurashtra Cricket Team

    Batsmen: Arpit Vasavada, Vishvaraj Jadeja, Samarth Vyas, Cheteshwar Pujara, Himalaya Barad, Rajdeep Darbar, Avi Barot, Divyaraj Chauhan

    All rounders: Prerak Mankad, Chirag Jani, Kamlesh Makvana, Agnivesh Ayachi, Ravindra Jadeja

    Wicket keepers: Sheldon Jackson, Harvik Desai, Snell Patel

    Bowlers: Dharmendrasinh Jadeja, Yuvraj Chudasama, Jay Chauhan, Jaydev Unadkat, Chetan Sakariya, Hardik Rathod, Kushang Patel, Shaurya Sanandia

  • Sikkim-Cricket Team
    Sikkim Cricket Team

    Batsmen: Ashish Thapa, Nilesh Lamichaney, Jahan Uddin, Faizan Khan, Bijay Subba, Tshering Bhutia

    All rounders: Lee Yong Lepcha, Plazor Tamang, Mandup Bhutia, Amos Rai, Yashpal Singh, Iqbal Abdullah, Dinesh Rai, Padam limboo, Tashi Bhalla

    Wicket keepers: Bibek Diyali, Chitiz Tamang, Karma Bhutia

    Bowlers: Ishwar Chaudhary, Nitesh Gupta, Bhushan Subba, Rinzing Bhutia, KN Luitel, Pritam Nirala

  • Services(Army)-Cricket Team
    Services(Army) Cricket Team

    Batsmen: Rajat Paliwal, G Rahul Singh, Ravi Chauhan, Mohit Ahlawat, Vikas Hathwala, Navneet Singh, Anshul Gupta, Nakul Sharma

    All rounders: Nitin Tanwar, Ranjeet Darji

    Wicket keepers: Nakul Verma, Devender Lochab

    Bowlers: Arjun Sharma, Vikas Yadav, Pulkit Narang, Arun Bamal, Muzzaffaruddin Khalid, Rahul Singh Sr, Diwesh Pathania, Sachidanand Pandey, Varun Choudhary, Raj Bahadur, Raushan Raj, Mohit Kumar, Trivendra Kumar, Akash Sharma

  • Tamil Nadu-Cricket Team
    Tamil Nadu Cricket Team

    Batsmen: Abhinav Mukund, Aparajith B, Indrajith B, Shahrukh Khan, Murali Vijay, Kaushik Gandhi, Anirudh Sitaram B, C Hari Nishanth, Pradosh Ranjan Paul

    All rounders: Vijay Shankar, Washington Sundar, Kousik J

    Wicket keepers: Jagadeesan N, Dinesh Karthik

    Bowlers: R Sai Kishore, Ashwin M, Ravichandran Ashwin, Mohan Prasath, Varun Chakravathi, M Mohammed, T Natarajan, Vignesh K, Abhishek Tanwar, G Periyaswamy

  • Tripura-Cricket Team
    Tripura Cricket Team

    Batsmen: Udiyan Bose, Bishal Ghosh, Nirupam Sen Chowdhary, Ninad Kadam, Milind Kumar, Tanmay Mishra, Samrat Singha, Kaushal Acharjee, Bravish Shetty, Rajesh Banik

    All rounders: Pratyush Singh, Neelambuj Vats, Rajib Saha, Subham Ghosh, Rajat Dey

    Wicket keepers: Smit Patel, Joydeep Banik, Nirupam Sen, Arkaprabha Sinha

    Bowlers: Harmeet Singh, Saurabh Das, Abhijit Chakraborty, Kamal Das, Tushar Saha, Viki Saha, Chiranjit Paul, Manisankar Murasingh, Ajoy Sarkar, Abhijit Sarkar, Rana Dutta, Sanjay Majumder

  • Uttar Pradesh-Cricket Team
    Uttar Pradesh Cricket Team

    Batsmen: Rinku Singh, Priyam Garg, Samarth Singh, Mohammad Saif, Suresh Raina,Umang Sharma, Shivam Chaudhary, Abhishek Goswami, Shubham Chaubey, Rahul Rawat

    All rounders: Akshdeep Nath, Madhav Kaushik, Saurabh Kumar, Shivam Mavi

    Wicket keepers: Ankit Chaudhary, Zeeshan Ansari, Shiva Singh, Kuldeep Yadav

    Bowlers: Saurabh Kumar, Ankit Chaudhary, Zeeshan Ansari, Shiva Singh, Kuldeep Yadav, Ankit Rajpoot, Yash Dayal, Shivam Mavi, Mohsin Khan, Imtiaz Ahmed, Dhruv Pratap Singh, Mohit Jangra, Bobby Yadav, Bhuvneshwar Kumar

  • Uttrakhand-Cricket Team
    Uttrakhand Cricket Team

    Batsmen: Karn Kaushal, Vaibhav Singh Panwar, Vineet Saxena, Avneesh Sudha, Tanmay Srivastava, Unmukt Chand, Kartik Joshi, Vijay Sharma, Tanush Gusain, Piyush Joshi, Arya Sethi

    All rounders: Rajat Bhatia, Girish Rauturi, Bhiguraj Pathania

    Wicket keepers: Saurabh Rawat, Vaibhav Bhatt, Shivam Khurana

    Bowlers: Mayank Mishra, Rahil Shah, Himanshu Bisht, Sunny Kashyap, Rohit Dangwal, Ashish Chaudhary, Sunny Rana, Dhanraj Sharma, Deepak Dhapola, Pradeep Chamoli, Dikshanshu Negi, Aditya Sethi, Gaurav Singh

  • Vidarbha-Cricket Team
    Vidarbha Cricket Team

    Batsmen: Ganesh Satish, Faiz Fazal, Wasim Jaffer, Atharva Taide, Apoorv Wankhade, Mohit Kale, Rushabh Rathod, Shalabh Shrivastava

    All rounders: Sanjay Ramaswamy, Ravi Jangid

    Wicket keepers: Akshay Wadkar, Jitesh Sharma

    Bowlers: Akshay Wakhare, Aditya Sarwate, Akshay Karnewar, Yash Thakur, Rajneesh Gurbani, Darshan Nalkande, Shrikant Wagh, Lalit Yadav, Umesh Yadav, Aditya Thakare, Suniket Bingewar

RECENT ON RANJI TROPHY


PAST WINNERS OF THE RANJI TROPHY

Vidarbha won against Saurashtra in the 2018-19 Ranji Trophy. Let’s look at the teams that took home trophy since the tournament launched.

Winning Teams Number of Times Years
Bombay (Mumbai) 41 2015-16, 2012-13, 2008-10, 2006-07, 2003-04, 2002-03, 1999-00, 1996-97, 1994-95, 1993-94, 1984-85, 1983-84, 1980-81, 1974-77, 1958-73, 1953-57, 1951-52, 1948-49, 1944-45, 1941-42, 1934-36
Mysore (Karnataka) 6 1997-99, 1995-96, 1982-83, 1977-78, 1973-74
Delhi 7 2007-08, 1991-92, 1988-89, 1985-86, 1981-82, 1979-80, 1978-79
Baroda 5 2000-01, 1957-58, 1949-50, 1946-47, 1942-43
Madhya Pradesh/Holkar 4 1952-53, 10950-51, 1947-48, 1945-46
Rajasthan 2 2010-12
Vidarbha 2 2017-19
Karnataka 2 2013-15
Bengal 2 1989-90, 1938-39
Hyderabad 2 1986-87, 1937-38
Maharashtra 2 1939-41
Railways 2 2004-05, 2001-02
Saurashtra (Kathiawar/Nawanagar) 1 1936-37
Tamil Nadu 1 1987-88
Uttar Pradesh/United Provinces 1 2005-06
Punjab/Southern Punjab 1 1992-93
Haryana 1 1990-91
Gujarat 1 2016-17

WINNERS ON MY11CIRCLE

  • Ranjan Maity
    Ranjan Maity, Howrah, West Bengal Won (iPhone 11)

    It is great to play My11Circle. It is the best fantasy cricket platform compared to others. I am very happy that I came first. Thank you, My11Circle.

  • Shekar Krishna
    Shekar Krishna, Pune, Maharashtra Winning Amount (₹ 2265)

    My11circle is a user friendly and reliable site to showcase your cricketing skills and knowledge. I will continue playing on My11Circle.

PLAY FANTASY CRICKET FOR CASH
miss call at 8010400200