Not a Member Yet? Register Now Log In
my11circle miss call no. 8010400200
1.3 CRORE+
DOWNLOAD
1.3 CRORE+
total Users
₹ 1.1 CRORE+
Prizes Won

FANTASY CRICKET IN T20 Vitality Blast 2019 & WIN REAL CASH

The second edition of the vitality T20 Blast English domestic tournament will kick start from 18th July 2019. A total of 18 teams playing 133 matches including 4 Quarter finals, 2 Semifinals and a final. Also, one of the top level domestic T20 competition in England & Wales.

This will be a good treat for all the fantasy cricket players out there. If you are a cricket lover and want to show your skill and knowledge on cricket, then MY11CIRCLE is for you. Earn with the players, you choose when they get highest score points.

On My11Circle get the fastest score update on the match happening and get to know the match prediction and preview to win more. So, get started with your best team now with T20 Blast 2019.

T20 BLAST 2019 SCHEDULE - MATCH DETAILS

Match Date Location Indian time
Middlesex vs Essex, South Group Jul 18, Thu Lord's, London 11:00 PM
Nottinghamshire vs Worcestershire, North Group Jul 18, Thu Trent Bridge, Nottingham 11:00 PM
Glamorgan vs Somerset, South Group Jul 18, Thu Sophia Gardens, Cardiff 11:00 PM
Worcestershire vs Birmingham Bears, North Group Jul 19, Fri New Road, Worcester 10:00 PM
Gloucestershire vs Glamorgan, South Group Jul 19, Fri College Ground, Cheltenham 10:00 PM
Durham vs Northamptonshire, North Group Jul 19, Fri Riverside Ground, Chester-le-Street 11:00 PM
Essex vs Surrey, South Group Jul 19, Fri County Ground, Chelmsford 11:00 PM
Hampshire vs Sussex, South Group Jul 19, Fri County Ground, Southampton 11:00 PM
Yorkshire vs Nottinghamshire, North Group Jul 19, Fri Headingley, Leeds 11:00 PM
Leicestershire vs Lancashire, North Group Jul 19, Fri Grace Road, Leicester 11:00 PM
Derbyshire vs Yorkshire, North Group Jul 20, Sat Queen's Park, Chesterfield 7:00 PM
Kent vs Somerset, South Group Jul 20, Sat St Lawrence Ground, Canterbury 11:00 PM
Lancashire vs Durham, North Group Jul 21, Sun Emirates Old Trafford, Manchester 7:00 PM
Birmingham Bears vs Leicestershire, North Group Jul 21, Sun Edgbaston, Birmingham 7:00 PM
Hampshire vs Kent, South Group Jul 21, Sun The Rose Bowl, Southampton 7:00 PM
Birmingham Bears vs Derbyshire, North Group Jul 23, Tue Edgbaston, Birmingham 11:00 PM
Leicestershire vs Yorkshire, North Group Jul 23, Tue Grace Road, Leicester 11:00 PM
Surrey vs Middlesex, South Group Jul 23, Tue Kennington Oval, London 11:00 PM
Sussex vs Hampshire, South Group Jul 24, Wed County Ground, Hove 11:00 PM
Nottinghamshire vs Northamptonshire, North Group Jul 24, Wed Trent Bridge, Nottingham 11:00 PM
Gloucestershire vs Middlesex, South Group Jul 25, Thu College Ground, Cheltenham 10:00 PM
Yorkshire vs Lancashire, North Group Jul 25, Thu Headingley, Leeds 11:00 PM
Surrey vs Glamorgan, South Group Jul 25, Thu Kennington Oval, London 11:00 PM
Northamptonshire vs Birmingham Bears, North Group Jul 26, Fri County Ground, Northampton 11:00 PM
Somerset vs Hampshire, South Group Jul 26, Fri The Cooper Associates County Ground, Taunton 11:00 PM
Leicestershire vs Durham, North Group Jul 26, Fri Grace Road, Leicester 11:00 PM
Lancashire vs Worcestershire, North Group Jul 26, Fri Emirates Old Trafford, Manchester 11:00 PM
Kent vs Essex, South Group Jul 26, Fri St Lawrence Ground, Canterbury 11:00 PM
Derbyshire vs Nottinghamshire, North Group Jul 26, Fri County Ground, Derby 11:00 PM
Sussex vs Surrey, South Group Jul 26, Fri County Ground, Hove 11:00 PM
Glamorgan vs Middlesex, South Group Jul 26, Fri Sophia Gardens, Cardiff 11:00 PM
Nottinghamshire vs Leicestershire, North Group Jul 27, Sat Trent Bridge, Nottingham 7:00 PM
Essex vs Gloucestershire, South Group Jul 27, Sat County Ground, Chelmsford 11:00 PM
Worcestershire vs Durham, North Group Jul 28, Sun New Road, Worcester 7:00 PM
Somerset vs Sussex, South Group Jul 28, Sun The Cooper Associates County Ground, Taunton 7:00 PM
Derbyshire vs Lancashire, North Group Jul 28, Sun County Ground, Derby 7:00 PM
Northamptonshire vs Yorkshire, North Group Jul 28, Sun County Ground, Northampton 7:00 PM
Surrey vs Kent, South Group Jul 30, Tue Kennington Oval, London 11:00 PM
Worcestershire vs Derbyshire, North Group Jul 31, Wed New Road, Worcester 10:00 PM
Durham vs Leicestershire, North Group Jul 31, Wed Riverside Ground, Chester-le-Street 11:00 PM
Essex vs Hampshire, South Group Aug 01, Thu County Ground, Chelmsford 11:00 PM
Middlesex vs Kent, South Group Aug 01, Thu Lord's, London 11:00 PM
Glamorgan vs Gloucestershire, South Group Aug 01, Thu Sophia Gardens, Cardiff 11:00 PM
Yorkshire vs Worcestershire, North Group Aug 02, Fri Headingley, Leeds 11:00 PM
Sussex vs Kent, South Group Aug 02, Fri County Ground, Hove 11:00 PM
Somerset vs Surrey, South Group Aug 02, Fri The Cooper Associates County Ground, Taunton 11:00 PM
Northamptonshire vs Derbyshire, North Group Aug 02, Fri County Ground, Northampton 11:00 PM
Gloucestershire vs Essex, South Group Aug 02, Fri County Ground, Bristol 11:00 PM
Durham vs Lancashire, North Group Aug 02, Fri Riverside Ground, Chester-le-Street 11:00 PM
Hampshire vs Glamorgan, South Group Aug 02, Fri The Rose Bowl, Southampton 11:00 PM
Nottinghamshire vs Birmingham Bears, North Group Aug 02, Fri Trent Bridge, Nottingham 11:00 PM
Lancashire vs Nottinghamshire, North Group Aug 03, Sat Emirates Old Trafford, Manchester 11:00 PM
Kent vs Hampshire, South Group Aug 04, Sun Kent County Cricket Ground, Beckenham 7:00 PM
Middlesex vs Somerset, South Group Aug 04, Sun Old Deer Park, Richmond 7:00 PM
Gloucestershire vs Sussex, South Group Aug 04, Sun County Ground, Bristol 7:00 PM
Yorkshire vs Birmingham Bears, North Group Aug 04, Sun Headingley, Leeds 7:00 PM
Worcestershire vs Leicestershire, North Group Aug 04, Sun New Road, Worcester 7:00 PM
Sussex vs Glamorgan, South Group Aug 06, Tue County Ground, Hove 11:00 PM
Gloucestershire vs Kent, South Group Aug 07, Wed County Ground, Bristol 11:00 PM
Essex vs Somerset, South Group Aug 07, Wed County Ground, Chelmsford 11:00 PM
Northamptonshire vs Durham, North Group Aug 07, Wed County Ground, Northampton 11:00 PM
Leicestershire vs Birmingham Bears, North Group Aug 07, Wed Grace Road, Leicester 11:00 PM
Middlesex vs Surrey, South Group Aug 08, Thu Lord's, London 11:00 PM
Lancashire vs Yorkshire, North Group Aug 09, Fri Emirates Old Trafford, Manchester 11:00 PM
Derbyshire vs Durham, North Group Aug 09, Fri County Ground, Derby 11:00 PM
Glamorgan vs Essex, South Group Aug 09, Fri Sophia Gardens, Cardiff 11:00 PM
Hampshire vs Somerset, South Group Aug 09, Fri County Ground, Southampton 11:00 PM
Surrey vs Gloucestershire, South Group Aug 09, Fri Kennington Oval, London 11:00 PM
Sussex vs Middlesex, South Group Aug 09, Fri County Ground, Hove 11:00 PM
Birmingham Bears vs Nottinghamshire, North Group Aug 09, Fri Edgbaston, Birmingham 11:00 PM
Leicestershire vs Northamptonshire, North Group Aug 09, Fri Grace Road, Leicester 11:00 PM
Somerset vs Kent, South Group Aug 10, Sat The Cooper Associates County Ground, Taunton 11:00 PM
Durham vs Nottinghamshire, North Group Aug 11, Sun Riverside Ground, Chester-le-Street 7:00 PM
Worcestershire vs Northamptonshire, North Group Aug 11, Sun New Road, Worcester 7:00 PM
Birmingham Bears vs Lancashire, North Group Aug 11, Sun Edgbaston, Birmingham 7:00 PM
Middlesex vs Gloucestershire, South Group Aug 11, Sun TBC, TBC 7:00 PM
Glamorgan vs Surrey, South Group Aug 11, Sun Sophia Gardens, Cardiff 7:00 PM
Yorkshire vs Derbyshire, North Group Aug 11, Sun Headingley, Leeds 7:00 PM
Gloucestershire vs Hampshire, South Group Aug 13, Tue County Ground, Bristol 11:00 PM
Derbyshire vs Worcestershire, North Group Aug 13, Tue County Ground, Derby 11:00 PM
Essex vs Middlesex, South Group Aug 14, Wed County Ground, Chelmsford 11:00 PM
Kent vs Glamorgan, South Group Aug 14, Wed St Lawrence Ground, Canterbury 11:00 PM
Northamptonshire vs Lancashire, North Group Aug 14, Wed County Ground, Northampton 11:00 PM
Durham vs Worcestershire, North Group Aug 15, Thu Riverside Ground, Chester-le-Street 11:00 PM
Surrey vs Sussex, South Group Aug 15, Thu Kennington Oval, London 11:00 PM
Derbyshire vs Leicestershire, North Group Aug 15, Thu County Ground, Derby 11:00 PM
Somerset vs Gloucestershire, South Group Aug 16, Fri The Cooper Associates County Ground, Taunton 11:00 PM
Yorkshire vs Durham, North Group Aug 16, Fri Headingley, Leeds 11:00 PM
Nottinghamshire vs Derbyshire, North Group Aug 16, Fri Trent Bridge, Nottingham 11:00 PM
Northamptonshire vs Leicestershire, North Group Aug 16, Fri County Ground, Northampton 11:00 PM
Lancashire vs Birmingham Bears, North Group Aug 16, Fri Emirates Old Trafford, Manchester 11:00 PM
Kent vs Sussex, South Group Aug 16, Fri St Lawrence Ground, Canterbury 11:00 PM
Hampshire vs Surrey, South Group Aug 16, Fri The Rose Bowl, Southampton 11:00 PM
Essex vs Glamorgan, South Group Aug 16, Fri County Ground, Chelmsford 11:00 PM
Sussex vs Essex, South Group Aug 22, Thu County Ground, Hove 11:00 PM
Middlesex vs Hampshire, South Group Aug 22, Thu Lord's, London 11:00 PM
Leicestershire vs Nottinghamshire, North Group Aug 23, Fri Grace Road, Leicester 11:00 PM
Gloucestershire vs Somerset, South Group Aug 23, Fri County Ground, Bristol 11:00 PM
Kent vs Surrey, South Group Aug 23, Fri St Lawrence Ground, Canterbury 11:00 PM
Durham vs Yorkshire, North Group Aug 23, Fri Riverside Ground, Chester-le-Street 11:00 PM
Birmingham Bears vs Worcestershire, North Group Aug 23, Fri Edgbaston, Birmingham 11:00 PM
Derbyshire vs Northamptonshire, North Group Aug 23, Fri County Ground, Derby 11:00 PM
Middlesex vs Sussex, South Group Aug 24, Sat Uxbridge Cricket Club Ground, Uxbridge 7:00 PM
Somerset vs Glamorgan, South Group Aug 24, Sat The Cooper Associates County Ground, Taunton 11:00 PM
Leicestershire vs Derbyshire, North Group Aug 25, Sun Grace Road, Leicester 7:00 PM
Hampshire vs Essex, South Group Aug 25, Sun The Rose Bowl, Southampton 7:00 PM
Worcestershire vs Lancashire, North Group Aug 25, Sun New Road, Worcester 7:00 PM
Birmingham Bears vs Northamptonshire, North Group Aug 25, Sun Edgbaston, Birmingham 7:00 PM
Nottinghamshire vs Yorkshire, North Group Aug 25, Sun Trent Bridge, Nottingham 7:00 PM
Glamorgan vs Sussex, South Group Aug 26, Mon Sophia Gardens, Cardiff 7:00 PM
Lancashire vs Derbyshire, North Group Aug 26, Mon Emirates Old Trafford, Manchester 7:00 PM
Surrey vs Somerset, South Group Aug 27, Tue Kennington Oval, London 11:00 PM
Durham vs Birmingham Bears, North Group Aug 27, Tue Riverside Ground, Chester-le-Street 11:00 PM
Worcestershire vs Nottinghamshire, North Group Aug 28, Wed New Road, Worcester 10:00 PM
Kent vs Gloucestershire, South Group Aug 29, Thu St Lawrence Ground, Canterbury 11:00 PM
Surrey vs Essex, South Group Aug 29, Thu Kennington Oval, London 11:00 PM
Yorkshire vs Northamptonshire, North Group Aug 29, Thu Headingley, Leeds 11:00 PM
Hampshire vs Middlesex, South Group Aug 29, Thu The Rose Bowl, Southampton 11:00 PM
Glamorgan vs Hampshire, South Group Aug 30, Fri Sophia Gardens, Cardiff 11:00 PM
Nottinghamshire vs Durham, North Group Aug 30, Fri Trent Bridge, Nottingham 11:00 PM
Lancashire vs Leicestershire, North Group Aug 30, Fri Emirates Old Trafford, Manchester 11:00 PM
Somerset vs Middlesex, South Group Aug 30, Fri The Cooper Associates County Ground, Taunton 11:00 PM
Sussex vs Gloucestershire, South Group Aug 30, Fri County Ground, Hove 11:00 PM
Birmingham Bears vs Yorkshire, North Group Aug 30, Fri Edgbaston, Birmingham 11:00 PM
Essex vs Kent, South Group Aug 30, Fri County Ground, Chelmsford 11:00 PM
Northamptonshire vs Worcestershire, North Group Aug 30, Fri County Ground, Northampton 11:00 PM
TBC vs TBC, 1st Quarter-Final Sep 04, Wed TBC, TBC 11:00 PM
TBC vs TBC, 2nd Quarter-Final Sep 05, Thu TBC, TBC 11:00 PM
TBC vs TBC, 3rd Quarter-Final Sep 06, Fri TBC, TBC 11:00 PM
TBC vs TBC, 4th Quarter-Final Sep 07, Sat TBC, TBC 11:00 PM
TBC vs TBC, 1st Semi-Final Sep 21, Sat Edgbaston, Birmingham 3:30 PM
TBC vs TBC, 2nd Semi-Final Sep 21, Sat Edgbaston, Birmingham 7:00 PM
TBC vs TBC, Final Sep 21, Sat Edgbaston, Birmingham 11:00 PM
View Next 5 Matches

T20 BLAST TEAM DETAILS

  • Sussex Sharks-Cricket Team
    Sussex Sharks

    Players: Luke Wright (captain),Jofra Archer,Will Beer,Danny Briggs,Tom Bruce,Michael Burgess (wk),Laurie Evans,George Garton,Rashid Khan,Delray Rawlins,Ollie Robinson,Phil Salt,David Wiese.

  • Middlesex-Cricket Team
    Middlesex

    Players: Dawid Malan (captain),George Scott,Dwayne Bravo,Hilton Cartwright,Steve Eskinazi,James Fuller,Nick Gubbins,James Harris,Tom Helm,Ravi Patel,John Simpson,Nathan Sowter,Paul Stirling

  • Somerset-Cricket Team
    Somerset

    Players: Lewis Gregory (captain),Tom Abell,Corey Anderson,Dominic Bess,Josh Davey,Steven Davies,Ben Green,Jamie Overton,James Hildreth,Johann Myburgh,Peter Trego,Roelof van der Merwe,Max Waller

  • Nottinghamshire-Cricket Team
    Nottinghamshire

    Players: Dan Christian (captain),Jake Libby,Chris Nash,Steven Mullaney,Riki Wessels,Harry Gurney,Luke Fletcher,Matt Carter,Samit Patel,Tom Moores (wk),Ish Sodhi,Billy Root

  • Warwickshire-Cricket Team
    Warwickshire

    Players: Colin de Grandhomme,Ian Bell,Sam Hain,Jeetan Patel,Grant Elliot(captain),Dominic Sibley,Tim Ambrose,Boyd Rankin,Olly Stone,Josh Poysden,Adam Hose,Will Rhodes,Oliver Hannon-Dalby

  • Durham Jets-Cricket Team
    Durham Jets

    Players: Tom Latham (captain),Graham Clark,James Weighell,Ben Stokes,Paul Collingwood,Will Smith,Gareth Harte,Nathan Rimmington,Stuart Poynter,Ryan Pringle,Barry McCarthy,Chris Rushworth,Imran Tahir,Ben Whitehead

  • Northamptonshire-Cricket Team
    Northamptonshire

    Players: Alex Wakely (captain),Nathan Buck,Seekkuge Prasanna,Joshua Cobb,Steven Crook,Ben Duckett,Brett Hutton,Rory Kleinveldt,Richard Levi,Ben Sanderson Charlie Thurston,Ricardo Vasconcelos,Graeme White

  • Lancashire-Cricket Team
    Lancashire

    Players: Liam Livingstone (captain),Karl Brown,Arron Lilley,Jordan Clark,James Faulkner,Steven Croft,Alex Davies,Keaton Jennings,Toby Lester,Joe Mennie,Graham Onions,Matthew Parkinson,Stephen Parry,Dane Vilas

  • Derbyshire-Cricket Team
    Derbyshire

    Players: Gary Wilson (captain),Ben Slater,Matthew Critchley,Matt McKiernan,Calum MacLeod,Wayne Madsen,Alex Hughes,Daryn Smit,Anuj Dal,Wahab Riaz,Hardus Viljoen,Lockie Ferguson,Safyaan Sharif,Ravi Rampaul

  • Leicestershire-Cricket Team
    Leicestershire

    Players: Colin Ackermann (captain),Mohammad Abbas,Lewis Hill,Zak Chappell,Mark Cosgrove,Cameron Delport,Mohammad Nabi,Neil Dexter,Gavin Griffiths,Paul Horton,Callum Parkinson,Ben Raine,Rob Sayer,Tom Wells.

  • Yorkshire-Cricket Team
    Yorkshire

    Players: Steven Patterson (captain),Gary Ballance,Matthew Fisher,Harry Brook,Tom Kohler-Cadmore,Adam Lyth,Jonathan Tattersall,Tim Bresnan,Jack Leaning,Azeem Rafiq,Jack Brooks,Ben Coad,Josh Shaw.

  • Worcestershire-Cricket Team
    Worcestershire

    Players: Brett D’ Oliveira (c),Martin Guptill,Joe Clarke,Callum Ferguson,Daryl Mitchell,Ben Cox,Dillon Pennington,Ross Whiteley,Ed Barnard,Luke Wood,Patrick Browne,George Rhodes,Andy Carter.

  • Surrey-Cricket Team
    Surrey

    Players: Jade Dernbach (captain),Gareth Batty,Ryan Patel,Scott Borthwick,Rory Burns,Rikki Clarke,Matt Dunn,Ben Foakes,Will Jacks,Morne Morkel,Mathew Pillans,Ollie Pope,Jamie Smith,Freddie van den Bergh.

  • Glamorgan-Cricket Team
    Glamorgan

    Players: Colin Ingram (captain),Andrew Salter,Kiran Carlson,Graham Wagg,Craig Meschede,David Lloyd,Usman Khawaja,Lukas Carey,Timm van der Gugten,Shaun Marsh,Chris Cooke,Michael Hogan,Aneurin Donald,Ruaidhri Smith.

  • Kent-Cricket Team
    Kent

    Players: Sam Billings (captain),Daniel Bell-Drummond,Adam Milne,Alex Blake,Carlos Brathwaite,Joe Denly,Calum Haggett,Sean Dickson,Heino Kuhn,Harry Podmore,Imran Qayyum,Ivan Thomas.

  • Gloucestershire-Cricket Team
    Gloucestershire

    Players: Michael Klinger (captain),Miles Hammond,George Hankins,Benny Howell,Ian Cockbain,Jack Taylor,Ryan Higgins,Chris Liddle,Graeme van Buuren,Gareth Roderick,Thisara Perera,David Payne,Liam Norwell,Matt Taylor,Thomas Smith.

  • Essex-Cricket Team
    Essex

    Players: Ryan Ten Doeschate (captain),Adam Wheater (wk),Ravi Bopara,Varun Chopra,Matt Coles,Sa, Cook,Simon Harmer,Dan Lawrence,Jamie Porter,Matt Quinn,Neil Wagner,Tom Westley,Ashar Zaidi,Adam Zampa.

  • Hampshire-Cricket Team
    Hampshire

    Players: James Vince (captain),Colin Munro,Lewis McManus,Sean Ervine,Chris Wood,Rilee Rossouw,Sam Northeast,Joe Weatherley,Gareth Berg,Ryan Stevenson,Liam Dawson,Kyle Abbott,Tom Alsop,Mujeeb Ur Rahman.

miss call at 8010400200